Myślę, że to, czego współczesny człowiek poszukuje w muzyce średniowiecznej to przede wszystkim wyciszenie. Można je znaleźć najłatwiej w muzyce chorałowej - zarówno w pierwotnej jej postaci, jak i we współczesnych jej aranżacjach obecnych w muzyce New Age lub Sacral Pop, w której miesza się ona ze współczesnym, najczęściej elektronicznym, instrumentarium. To właśnie ta muzyka pozwala człowiekowi zapomnieć o towarzyszącym mu na każdym kroku stresie, zatopić się we własnych myślach, w pewnym sensie "wstrzymać czas". Jednak tym, czego człowiek poszukuje w muzyce średniowiecznej może być też po prostu rozrywka - przecież wiele utworów muzyki pop, czy rock, nawiązuje, często w niedostrzegalny sposób, do muzyki świeckiej tworzonej w średniowieczu. Taka muzyka pomaga odpocząć od codziennej gonitwy.
Podsumowując, uważam, że muzyka średniowieczna pojawia się coraz częściej w naszej rzeczywistości przede wszystkim na swoją specyfikę brzmienia, która, zupełnie inna od tej, do której przywykły nasze uszy, kontrastuje z otaczającą nas codziennie rzeczywistością i pozwala choć na chwilę oderwać się od niej.
Zespoły odwołujące się do chorału gregoriańskiego:
Era – projekt muzyczny francuskiego gitarzysty i kompozytora Erica Levi, jednego z przedstawicieli nurtu ambient/new age. Zasłynął on z pieśni wykonywanych w sztucznym języku zbliżonym do łaciny. Utwory są adaptacjami średniowiecznych pieśni katarów. Inspiracje kataryzmem można zauważyć także na okładkach płyt projektu oraz na nagrobku w teledysku do piosenki Ameno.
Adiemus projekt muzyczny tworzący w nurcie New Age, założony przez walijskiego kompozytora Karla Jenkinsa początkowo wraz z Miriam Stockley, zaś później z fińskim ensemble wokalnym znanym jako The Finnish Singers of Adiemus. Ideą projektu Adiemus jest połączenie muzyki etnicznej (z naciskiem na sekcje perkusyjne) z tradycją europejskiej muzyki poważnej.
Amaryllis to wyjątkowa grupa. Choć to określenie jest wyświechtane, w przypadku tego poznańskiego zespołu jest to w pełni uzasadnione, a to z tej racji, że wszystkie utwory grupa wykonuje po łacinie. Poznaniakom udało się połączyć muzykę rockową z klimatem średniowiecza poprzez m.in. wykorzystanie takich instrumentów z epoki jak lutnia, teorba czy zaaranżowanie chorałów.
Źródła:
http://wnas.pl/artykuly/2572-amaryllis-jedyny-zespol-rockowy-spiewajacy-po-lacinie
http://pl.wikipedia.org/wiki/Wikipedia:Strona_g%C5%82%C3%B3wna
Dokładnie! Również uważam, że ludzie współczesnie w muzyce tej burzliwej epoki szukają wyciszenia, spokoju i pojednania duszy z bogiem. Świetne przemyślenia, pozdrawiam gorąco.
OdpowiedzUsuńBogiem * który był głównym ośrodkiem myślowym tej epoki. Teocentryzm, ach!
OdpowiedzUsuń